Projekty przemysłu 4.0 zrealizowane w jednostce
2024
Lider: Politechnika Wrocławska
Partnerzy: Brandenburg University of Technology (BTU)
Lata realizacji: 2024 – 2026
Finansowanie: Granty bilateralne od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA)
Cel projektu: Produkcja przyrostowa (druk 3D), a dokładniej selektywne laserowe spiekanie (SLS), zyskuje na znaczeniu, jako alternatywna metoda wytwarzania. W szczególności dotyczy to zastosowanie poliamidu 12 (PA12) w technologii SLS ze względu na jego właściwości mechaniczne i łatwość przetwarzania. Wyzwanie stanowi jednak ponowne wykorzystanie zużytego materiału w tym procesie, który gromadzi się w kolejnych cyklach procesowych. Jest to problematyczne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym.
W ramach projektu zostaną przeprowadzone szczegółowe badania właściwości mechanicznych i mikrostruktury części wykonanych z mieszanin materiału świeżego, zużytego i recyklingowanego Zespół projektowy planuje skupić się na poznaniu zjawisk zachodzących w czasie obciążeń statycznych i cyklicznych dla tego typu elementów oraz próbie opisania ich wybranymi modelami numerycznymi.
2023
Akronim: DEETECHTIVE (Deep Tech Talents – Innovation & Entrepreneurship Support)
Lider: Politechnika Wrocławska
Partnerzy: Holon Institute of Technology (Izrael), Universita di Genova (Włochy), EPF School of Engineering (Francja), Centria University of Applied Sciences (Finlandia) Instytut Transferu Technologii (Polska)
Lata realizacji: 2023 – 2024
Nazwa konkursu / programu: EIT RawMaterials
Strona projektu: https://www.deetechtive.eu
Cel projektu: W ramach projektu DEETECHTIVE zostanie opracowany i wdrożony nowy model wsparcia innowacyjności polegający na przekształceniu uczestniczących uczelni w uniwersytety o znacząco zwiększonej zdolności do przedsiębiorczości i innowacji oraz zwiększonego ich wpływu na otaczające ekosystemy. Unikalne podejście DEETECHTIVE opiera się na skupienia na otwartych innowacjach, ekonomii współdzielenia oraz społecznościowym rozwoju produktów. Wdrożenie siedmiu dedykowanych działań wspierających innowacyjność, przedstawionych na schemacie, zostanie skupionych w szczególności na głębokich technologiach („deep tech”), w tym: zaawansowanych materiałach i produkcji, sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowemu, fotonice, robotyce i Web 3.0.
Akronim: SMERF
Lider: Politechnika Wrocławska
Partnerzy: (1) Business Upper Austria, Mechatronics Cluster (Austria), (2) Center of Research and Technologic Innovation s.r.l. (Włochy), (3) Karlsruhe Institute of Technology (Niemcy), (4) Pannon Business Network Association (Węgry), (5) STEP RI Science and Technology Park of the University of Rijeka (Chorwacja), (6) University of Genoa (Włochy), (7) Technical University of Kosice (Słowacja)
Lata realizacji: 2023 – 2026
Finansowanie: Interreg Central Europe
Strona projektu: https://www.interreg-central.eu/projects/smerf/
Cel projektu: Projekt koncentruje się na opracowaniu modeli i narzędzi umożliwiających efektywne wspieranie transformacji MŚP o niskim i średnim poziomie zaawansowania technologicznego w kierunku gotowości na wyzwania przyszłości. Ponadto, projekt ma na celu opracowanie nowych modeli usług dla uczelni i usług wspierających innowacyjność instytucji otoczenia biznesu, które pozwolą następnie zwiększyć ich kompetencje i możliwości wspierania MŚP na drodze transformacji. Głównym celem projektu SMERF jest przeprowadzanie badań nad rozwojem modeli, narzędzi oraz usług wspierających transformację MŚP w czterech filarach:
- kultura innowacji,
- produkcja cyfrowa,
- otwarte innowacje 2.0 i ekonomia współdzielenia,
- zielona gospodarka o obiegu zamkniętym i zrównoważony rozwój.
Akronim: WRO4digITal EDIH
Lider: Wrocławski Park Technologiczny
Partnerzy: Politechnika Wrocławska; SI Consulting Sp. z o.o.; Climbex; Robotics Smart Solutions; Operator Chmury Krajowej Sp. z o.o.; GISPartner Sp. z o.o.; Solid Solutions Sp. z o.o.; TestArmy Group S.A.; Balluff Sp. z o.o.; Neurosoft; Mis2; Fundacja Invelo; Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu; Uniwersytet Ekonomiczne we Wrocławiu; CURIE; byteLAKE; Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej; Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna; Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna; Dolnośląski Fundusz Rozwoju; Dolnośląski Fundusz Rozwoju Inwestycyjny
Lata realizacji: 2023 – 2025
Finansowanie: Digital Europe Programme, Środki Budżetu Państwa
Cel projektu: Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych (EDIH) będą odgrywać główną rolę w programie „Cyfrowa Europa”, aby stymulować szerokie wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI), obliczeń o wysokiej wydajności (HPC) oraz cyberbezpieczeństwa, a także innych technologii cyfrowych przez przemysł (w szczególności MŚP), ale także przez organizacje sektora publicznego. Nadrzędnym celem EDIH jest wsparcie regionu Dolnego Śląska w transformacji cyfrowej w odpowiedzi na jego główne potrzeby. Uwarunkowania społeczno-gospodarcze wpływające na poziom dojrzałości cyfrowej regionu będą miały decydujący wpływ na funkcjonowanie hubu, który swoimi działaniami ma stymulować odbiorców usług do transformacji cyfrowej.
2022
Akronim: PowderEUse
Lider: Politechnika Wrocławska
Partnerzy: 3D Bistro, Zakład Badawczy Przemysłu Piekarskiego (ZBPP) oraz Fraunhofer Institute for Machine Tools and Forming Technology
Lata realizacji: 2022 – 2024
Finansowanie: M-ERA.NET Call 2021 / NCBR
Cel projektu: W ramach projektu zostaną opracowane metody regeneracji proszków odpadowych z procesu selektywnego spiekania laserowego proszków polimerowych i uzyskania gotowych komponentów o akceptowalnych właściwościach, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów przy krótkich seriach produkcyjnych. Rozwiązanie to stanowi nowe podejście w zakresie ochrony środowiska, które pozwala w dużej mierze na eliminację odpadów poprocesowych i jest ważnym aspektem w branży przy produkcji prototypów i oprzyrządowania, wyrobów medycznych czy wsparciu sektora motoryzacyjnego.
Akronim: IDEATION
Lider: Politechnika Wrocławska
Partnerzy:Holon Institute of Technology (Israel); The Research Institute for Industrial Management (Niemcy); CRIT S.R.L. (Włochy); Universidad de La Laguna (Hiszpania)
Lata realizacji: 2022 – 2024
Strona projektu: https://eit-hei.eu/
Finansowanie: EIT HEI Innovation Capacity Building for Higher Education
Cel projektu: Głównym założeniem projektu IDEATION jest przekształcenie uczestniczących instytucji szkolnictwa wyższego w uniwersytety o znacznie zwiększonym potencjale w zakresie przedsiębiorczości i innowacyjności, przy jednoczesnym zwiększeniu ich wpływu na otaczające ekosystemy.
Celami projektu są:
- cyfrowe otwarcie zasobów i umożliwienie dostępu do kompetencji, doświadczeń i infrastruktury poprzez nowy format usług cyfrowych;
- wzmocnienie partnerstw w ramach trójkąta wiedzy poprzez tworzenie sieci współpracy i stwarzanie możliwości nawiązania nowej współpracy;
- testowanie i popularyzowanie podejścia oparte go na otwartych innowacjach, aby bezpośrednio przyspieszyć proces innowacji w uczelniach i ich ekosystemach;
- podnoszenie jakości innowacji i wspieranie edukacji w zakresie przedsiębiorczości poprzez program preinkubacji i międzynarodowych otwartych szkoleń w zakresie innowacji.
2021
Akronim: –
Lider: DAYTONA LUBRICANTS POLSKA Sp. z o. o. Sp. K.
Partnerzy: Politechnika Wrocławska
Lata realizacji: 2021 – 2022
Strona projektu: –
Finansowanie: Bon na Innowacje dla MŚP – PROGRAM OPERACYJNY Inteligentny Rozwój
Cel projektu: Celem projektu jest opracowanie nowej technologii zautomatyzowanego dozowania cieczy o wysokiej lepkości zorientowanej na potrzeby przedsiębiorstw o wysokiej zmienności produkcji. Do cieczy dozowanych należą w szczególności oleje i środki smarne stosowane w przemyśle maszynowym i branży samochodowej. Automatyzacja procesu ograniczy prace o charakterze monotonicznym oraz prace manualne pracownika w szczególności te obciążające układ motoryczny. Wdrożenie metody zapewni zmniejszenie ilości odpadów poprodukcyjnych wynikających z niedokładności tradycyjnych metod stosowanych w manufakturach. Dodatkowo, wdrożenie technologii wpłynie pozytywnie na środowisko dzięki zredukowaniu liczby odpadów produkcyjnych wynikających z niedoskonałego systemu konfekcji (zaolejone, plastikowe opakowania będące odpadem niebezpiecznym, sorbenty, czyściwo).
Akronim: –
Lider: AberrSens Sp. z o. o
Partnerzy: Politechnika Wrocławska
Lata realizacji: 2021 – 2023
Finansowanie: NCBR – Szybka Ścieżka
Cel projektu: Celem projektu jest opracowanie uniwersalnego systemu do monitorowania i sterowania procesem napawania laserowego. Uniwersalność obejmuje rodzaj głowicy laserowej oraz gęstość mocy wiązki. Główna funkcjonalność systemu to możliwość korekcji położenia głowicy względem materiału w czasie rzeczywistym, tj. przed, podczas i po procesie laserowym. System pozwoli uzyskać wielowarstwowe powłoki funkcjonalne charakteryzujące się prostopadłością ścianek oraz prostoliniowością powierzchni czołowych.
Akronim: TENEBRIA
Lider: TENEBRIA sp. z o.o.
Partnerzy: Politechnika Wrocławska
Lata realizacji: 2021 – 2023
Finansowanie: NCBR – Szybka Ścieżka (Projekt realizowany w ramach Działania Projekty B+R przedsiębiorstw, Konkurs 1/1.1.1/2020 Szybka Ścieżka 1_2020, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój 2014-2020)
Cel projektu: Celem projektu jest opracowanie systemu chowu i żywienia larw mącznika młynarka z wykorzystaniem monitorowania wizyjnego, automatycznych systemów obsługi hodowlanej (transport, karmienie, dobór paszy, oczyszczanie, etc) oraz informatycznych systemów zarządzania i planowania produkcji.
Politechnika Wrocławska realizuje prace w etapach: nr 1 – “System wizyjny do badań hodowlanych“ (badania przemysłowe), nr 4 – “Wizyjna analiza hodowli wielkoskalowej” (badania przemysłowe), nr 6 – “System informatyczny monitorowania, zarządzania i planowania” (prace rozwojowe).
Prace te będą dotyczyły metod wizyjnego wykrywania poczwarek, larw martwych, wylinek i szkodników oraz informatycznego systemu wspomagającego produkcję.
W etapie 1 powstanie prototypowy, badawczy system wizyjny (MV) i zostaną opracowane algorytmy automatycznego wykrywania krytycznych nieprawidłowości hodowlanych metodami uczenia maszynowego.
W etapie 4 zostaną rozwinięte opracowane metody MV i algorytmy uczenia maszynowego do hodowli wielkoskalowej. Powstanie prototypowy system wizyjny zintegrowany z automatyką hodowlaną oraz algorytmy automatycznego nadzorowania hodowli i wizualizacji.
W etapie 6 zostanie opracowany informatyczny system wspomagający hodowlę, obejmujący funkcjonalność monitorowania, zarządzania i planowania produkcji. Będzie zapewniona możliwość rekalibracji systemu nadzorowania, w razie wystąpienia nowych zdarzeń produkcyjnych. Zaplanowane analizy metrologiczne MSA potwierdzą przemysłową dojrzałość opracowanego systemu.
Akronim: –
Lider: USAGI 3DP Sp. z o. o.
Partnerzy: Politechnika Wrocławska
Lata realizacji: 2021 – 2023
Strona projektu: –
Finansowanie: Bon na Innowacje dla MŚP – PROGRAM OPERACYJNY Inteligentny Rozwój
Cel projektu: Przedmiotem projektu jest opracowanie i wdrożenie zintegrowanej cyfrowo platformy wytwarzania przyrostowego umożliwiającej zautomatyzowany najem zdolności produkcyjnej w obszarze techniki druku przyrostowego w branży produkcji gier bitewnych i planszowych. Do podstawowych cech platformy cyfrowej należeć będzie prostota i wygoda składania oraz zarządzania zamówieniami w celu osiągnięcia wysokiej efektywności produkcji.
2019
Akronim: Level 4.0
Lider: Politechnika Wrocławska
Partnerzy: Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu; Wrocławski Park Technologiczny; Balluff Sp. z o.o. oraz TestArmy Group S.A.
Lata realizacji: 2019 – 2021
Strona projektu: htttp://www.level4dih.pl/
Finansowanie: Ministerstwo Rozwoju – Program Ministra na lata 2019-2021 – Konkurs nr 1/2019/4.0
Cel projektu: Level 4.0 Digital Innovation Hub Wrocław oferuje wysokiej jakości usługi wspierające transformację cyfrową, z powodzeniem realizując działania demonstracyjne, edukacyjno-szkoleniowe, doradcze oraz implementacyjne skupiając się na filarach Przemysłu 4.0, zwłaszcza na: technologiach przyrostowych (druk 3D), automatyce i robotyce, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości oraz obszarach IT takich jak: cyberbezpieczeństwo, chmura obliczeniowa, Internet Rzeczy czy sztuczna inteligencja, a w tym algorytmy uczące się. Celem Level 4.0 jest zwiększenie świadomości małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie Przemysłu 4.0 i tym samym wsparcie w ich cyfrowej transformacji przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.
Akronim: PRE-IN-POST
Lider: Politechnika Wrocławska
Lata realizacji: 2019 – 2021
Finansowanie: NCBR – program Lider – 0071/L-9/2017
Cel projektu: Badania prowadzone w ramach projektu pozwolą na opracowanie systemu do procesowej kontroli obróbki materiału wiązką laserową z zastosowaniem aberracji chromatycznej. System zostanie zaimplementowany do głowicy laserowej i będzie wykazywał funkcjonalności, którymi nie charakteryzują się powszechnie dostępne na rynku metody. Proponowane rozwiązanie będzie spełniało założenia koncepcji PRE-IN-POST. Przed procesem laserowym – pozwoli na wyjustowanie położenia dyszy głowicy laserowej w stosunku do podłoża. W trakcie procesu – wyznaczona zostanie wysokość/głębokość efektu obróbki materiału wiązką laserową bez konieczności stosowania wiązki referencyjnej. Po procesie – umożliwi wykreślenie profilu czołowego elementu obrobionego laserowo.
2018
Akronim: ICEMTA
Lider: Politechnika Wrocławska
Partnerzy: –
Lata realizacji: 2018 – 2019
Finansowanie: RPO Województwa Dolnośląskiego 2014-2020, Oś 1 „Przedsiębiorstwa i innowacje”, Działanie 1.1. „Wzmacnianie potencjału B+R i wdrożeniowego uczelni jednostek naukowych”
Cel projektu: Celem ICEMTA (RPDS.01.01.01-02-0002/18) jest integracja działalności badawczo-naukowo-wdrożeniowej w silnej kooperacji i z naciskiem na rozwój przemysłu wzorem największych europejskich Centrów Naukowych.
Przedsięwzięcie ICEMTA pozwoliło utworzyć profesjonalne zaplecze badawczo-technologiczne, umożliwiające oferowanie jednostkom badawczym oraz przedsiębiorstwom produkcyjnym usług R&D z zakresu innowacyjnych technologii, zwłaszcza w obszarach nowych materiałów, wytwarzania i inspekcji wyrobów rynkowych, zaawansowanych badań technicznych i technologicznych oraz modelowania, symulacji i projektowania wyrobów. Potencjał badawczy jest ukierunkowany na zastosowania techniczne i przemysłowe, w tym głównie specjalistyczne zastosowania lotnicze, motoryzacyjne i medyczne w całym cyklu rozwoju produktu. Zrealizowana inwestycja pozwoli osiągnąć znaczną poprawę kompetencji badawczych w Województwie Dolnośląskim, również na bazie doświadczeń międzynarodowych, i wniesie w rozwój badań naukowych nowe możliwości techniczne i technologiczne, podniesie ich wartość komercyjną, a także znacznie podniesie konkurencyjność polskich przedsięwzięć badawczych.
2017
Akronim: AMABLE
Lider: Fraunhofer Institute for Laser Technology ILT (Niemcy)
Partnerzy: Politechnika Wrocławska jest członkiem konsorcjum składającym się z 21 organizacji. Pełna lista uczestników konsorcjum przedstawiona na stronie CORDIS Europa (https://cordis.europa.eu/project/id/768775/pl)
Lata realizacji: 2017 – 2021
Strona projektu: https://www.amable.eu/
Finansowanie: Horyzont 2020 – H2020-FOF-2017, No 768775
Cel projektu: Celem projektu jest przełamanie barier w postaci braku odpowiednio wykształconych kadr oraz łatwego dostępu do know-how, sprzętu, infrastruktury i rynku – dla europejskich małych i średnich przedsiębiorstw pragnących wdrażać technologie przyrostowe (Additive Manufacturing, AM).
Akronim: InnoPeer AVM
Lider: Mechatronik-Cluster Business Upper Austria – OÖ Wirtschaftsagentur GmbH, Niemcy
Partnerzy: Az Erdő- és Fahasznosítási Tudásközpont Nonprofit Kft. (ERFARET); Cluster Mechatronik & Automation Management GmbH; Dipartimento di Tecnica e Gestione dei Sistemi Industriali (DTG) – Universita Degli Studi di Padova; Fondazione Democenter-Sipe; Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der Angewandten Forschung E.V.; Institut für Arbeitsforschung und Arbeitspolitik an der Johannes Kepler Universität Linz; Pannon Gazdasági Hálózat Egyesület; Politechnika Wrocławska; Universität der Bundeswehr München; Veneto Innovazione
Lata realizacji: 2017 – 2020
Finansowanie: NCBR – INTERREG Central Europe 2nd call
Cel projektu: Tematyka projektu InnoPeer AVM (INTERREG Central Europe 2nd call /NCBR) dotyczy opracowania kompleksowego, ponadnarodowego programu podnoszenia kwalifikacji w obszarze zaawansowanego wytwarzania (ang. advanced manufacturing – AVM), który będzie dostosowany do potrzeb firm z Europy Środkowej. Program wykorzysta połączenie sprawdzonych i nowatorskich formatów szkoleniowych z metodami szkolenia podstawowego, zaawansowanego oraz praktycznego. Obejmą one webinaria w żywych laboratoriach (Living Labs), praktyczne testy w modelowej fabryce i obozy strategii AVM. Uczestnicy biorący udział w zajęciach dydaktycznych projektu zostaną menedżerami AVM z certyfikatem InnoPeer. Szkolenia pilotażowe obejmowały firmy docelowe i menedżerów ds. innowacji ze wszystkich uczestniczących w projekcie regionów Europy Środkowej. Program będzie swobodnie dostępny dla innych zainteresowanych regionów i przedsiębiorstw. W ramach projektu zostały przygotowane regionalne plany działań i plan działania w zakresie budowania zdolności AVM.
Akronim: SYNERGY
Lider: Politechnika Wrocławska
Partnerzy: PROFACTOR GmbH, PRO, AUSTRIA; Technical University Chemnitz, Cluster of Excellence MERGE, GERMANY; Jožef Stefan Institute, JSI, SLOVENIA; Karlsruhe Institute of Technology, KIT, GERMANY; STEP RI znanstveno-tehnologijski park Sveučilišta u Rijeci d.o.o., STEP RI, CROATIA; Centre of Research and Technological Innovation Srl., CRIT, ITALY
Lata realizacji: 2017 – 2020
Finansowanie: NCBR – INTERREG Central Europe 2nd call
Cel projektu: Projekt SYNERGY (angielska nazwa: SYnergic Networking for innovativeness Enhancement of central european actoRs focused on high-tech industrY) miał na celu wzmocnienie słabo rozwiniętych powiązań, współpracy i synergii między przedsiębiorstwami, przemysłem, nauką, instytucjami otoczenia biznesu i decydentami w Europie Środkowej. W ramach projektu zostały przeanalizowane dotychczasowe projekty innowacyjne i instytucje klastrowe zaangażowane w projekty w trzech kluczowych obszarach nowoczesnych technologii przemysłowych. Obszary te obejmują (1) wytwarzanie przyrostowe i drukowanie 3D, (2) procesy i materiały związane z mikro- i nanotechnologią, a także (3) sektor przemysłu 4.0. Projekt uzyskał dofinansowanie z programu Interreg Europa Środkowa.
Szczegółowe informacje nt. projektu znajdują się na stronie projektu (https://www.interreg-central.eu/SYNERGY) oraz na platformie (http://synergyplatform.pwr.edu.pl/), która powstała w wyniku projektu
2016
Akronim: NUCLEI
Lider: CRIT S.R.L. (Włochy)
Partnerzy: BIZ-UP – OÖ Wirtschaftsagentur GmbH (Austria); CZECH TECHNICAL UNIVERSITY IN PRAGUE (RCMT) (Czechy); ITQ GMBH (Niemcy); CLUSTER MECHATRONICS & AUTOMATION MANAGEMENT GGMBH (CMAB) (Niemcy); STEINBEIS INNOVATION GGMBH (SIG) (Niemcy); T2I TECHNOLOGY TRANSFER AND INNOVATION S.C.A R.L. (Włochy); ASTER S. CONS. P. A. (Włochy); Politechnika Wrocławska (Polska); CLUSTER AT+R Z.P.O. (Słowacja).
Lata realizacji: 2016 – 2018
Strona projektu: https://www.interreg-central.eu/
Finansowanie: NCBR – INTERREG Central Europe 2nd call
Cel projektu: Głównym celem projektu NUCLEI (INTERREG Central Europe 2nd call) jest wypracowanie procedur, metod i narzędzi do zarządzania innowacjami w przedsiębiorstwach Europy Centralnej, zajmujących się zaawansowanymi technikami wytwarzania, poprzez zmianę podejścia z „lokalnego wsparcia” na stosowanie ponadnarodowej bazy wiedzy wspierającej innowacje w przedsiębiorstwach poza granicami ich regionu. W ramach projektu przeprowadzone zostały różnego rodzaju akcje pilotowe, m.in.:
- Open Seminars-Technology Showcase – otwarte, regionalne seminaria w określonych domenach technologicznych, mające na celu przeprowadzenie analiz dotyczących potrzeb przedsiębiorstw,
- Transnational Working Tables for Knowledge Sharing – międzynarodowe spotkania robocze mające na celu określenie wspólnych innowacyjnych wyzwań w obszarze wytwarzania, automatyki i mechatroniki).
Działania przyczyniły się do zwiększenia intensywności spotkań biznesowych zainteresowanych podmiotów, dzięki którym wypracowane zostały wstępne umowy o współpracy i wymianie wiedzy. Pozwoliły one także na weryfikację koncepcji, w której założono, że lepiej zintegrowane sieci laboratoriów, lepsza współpraca pomiędzy innowacyjnymi instytucjami w oparciu o wydajne i stabilne strategie i polityki pozytywnie wpływają i są przydatne przedsiębiorstwom oraz pozwalają zwiększać ich wydatki na działania B+R.
Akronim: TRANS³Net
Lider: Technische Universität Dresden, CIMTT Zentrum für Produktionstechnik und Organisation (Niemcy)
Partnerzy: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (Czechy); Okresní hospodářská komora Děčín (Czechy); Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje (Czechy); Politechnika Wrocławska (Polska), Wrocławska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. (Polska); Województwo Dolnośląskie (Polska); Wirtschaftsförderung Erzgebirge GmbH (Niemcy); Technologie- und Gründerzentrum Bautzen GmbH (Niemcy).
Lata realizacji: 2016 – 2018
Strona projektu: https://www.interreg-central.eu/
Finansowanie: NCBR – INTERREG Central Europe 2nd call
Cel projektu: Celem projektu TRANS³Net (INTERREG Central Europe 2nd call) było opracowanie procedur, metod, narzędzi oraz korzystnych ram organizacyjnych dla lepszego interdyscyplinarnego transferu wiedzy i technologii. Kluczowym zadaniem i ideą partnerów jest wspieranie innowacyjności w Europie Centralnej poprzez stworzenie warunków dla zbudowania sprawnie działających struktur i procedur na rzecz innowacyjności. Ponadto projekt skupiał się na zbudowaniu sprawnego systemu innowacji wspierającego Regionalne Inteligentne Specjalizacje.
Pogranicze polsko – niemiecko – czeskie charakteryzuje się niskim stopniem współpracy międzynarodowej pomiędzy nauką a przemysłem. Najważniejszym celem projektu TRANS³Net w obszarze przygranicznym, było stworzenie warunków dla zbudowania sprawnie działającego systemu innowacji. Cel ten został zrealizowany poprzez utworzenie systemu opartego na samowystarczalności i silnych więziach pomiędzy działającymi promotorami transferu technologii a lokalnymi przedstawicielami środowiska naukowego, sfery gospodarczej i władzy publicznej. Poprzez zaangażowanie wszystkich kluczowych graczy, istotnych z punktu widzenia transferu wiedzy i technologii, projekt pozwoli przezwyciężyć wieloaspektowe przeszkody dotyczące międzynarodowej współpracy pomiędzy nauką a przemysłem.