Projekty z przemysłu obronnego zrealizaowane w jednostce
2024
Akronim: ADMIRABLE
Lider: NAVANTIA S.A.
Partnerzy: Fincantieri Spa, Fraunhofer Iapt, Fidamc, Gradel Sarl, Istituto Italiano Della Saldatura Associazione, Micromag 2000, Cy.R.I.C Cyprus Research And Innovation Center Ltd, Politechnika Wrocławska
Lata realizacji: 2024 – 2027
Finansowanie: EUROPEAN DEFENCE FUND (EDF) 2023
Cel projektu: Oczekiwanym efektem projektu jest zwiększenie zdolności operacyjnych okrętów wojennych, czyniąc je niewidzialnymi, przy jednoczesnej poprawie ich własnych zdolności wykrywania, będąc jednocześnie bezpieczniejszymi, bardziej wydajnymi i zrównoważonymi. W tym celu projekt ADMIRABLE toruje drogę produkcji okrętów obronnych nowej generacji, badając przełomowe możliwości oferowane przez zaawansowane technologie produkcyjne i najbardziej obiecujące zaawansowane materiały kompozytowe.
Podsumowując wyzwanie projektu, będzie on koncentrował się na jednoczesnej poprawie wydajności najbardziej wrażliwych kwestii dla przyszłych marynarek wojennych: redukcji rozmiaru, wagi, mocy i kosztów (SWaP-C) przy jednoczesnej poprawie transparentności na pasma elektromagnetyczne (widzialne, podczerwone, radarowe), odporności na ogień i temperaturę i ochrony balistycznej. Takie cele będą realizowane poprzez projektowanie nowych lekkich, wielofunkcyjnych materiałów na kluczowe części okrętu. Oczekuje się, że nowe materiały uzyskane z propozycji ADMIRABLE będzie w stanie zasadniczo spełnić różne wymagania wysokiego szczebla (HLR) określone przez marynarki wojenne UE i ich stocznie.
2012
Akronim: ZSKAR
Lider: Politechnika Wrocławska
Partnerzy: Korporacja Wschód Sp. z o. o.
Lata realizacji: 2012 – 2016
Finansowanie: NCBR – PBS 1
Cel projektu:Celem projektu było opracowanie i przetestowanie w warunkach laboratoryjnych i morskich wytworzonego za pomocą innowacyjnych technologii Rapid Manufacturing (technologii szybkiego prototypowania) modelu zintegrowanego systemu kierowania akcją (ZSKA) oraz modelu oprogramowania specjalistycznego, integrującego ten system z girostabilizowanym morskim systemem monitoringu i innymi urządzeniami nawigacyjnymi statku.
Obraz widoku obiektu (pracownik na rusztowaniu) w skali normalnej, widok z kamery termograficznej i obraz z kamery termograficznej w powiększeniu maksymalnym
2011
Akronim: Replika
Lider: Politechnika Wrocławska
Partnerzy: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji – Instytut badawczy (CLKP); firma Stanimex Sp.j.
Lata realizacji: 2011 – 2014
Finansowanie: NCBR – nr O ROB 0019 01/ID 19/1 w ramach konkursu nr 1/2011 na wykonanie projektów w zakresie badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa
Cel projektu: W wyniku projektu powstała technologia powielania śladów kryminalistycznych pozwalającej na dokładne ich odtworzenie, co stanowi cel projektu. Powstała w ten sposób metoda replikacji będzie wykorzystywana przede wszystkim do wykonywania modeli łusek i pocisków, ale może być również zastosowana do replikacji innych śladów o podobnych parametrach (np. mechanoskopijnych). Zachowanie parametrów optycznych powierzchni powielanych śladów (np. metalicznego połysku) ułatwi pracę ekspertów oraz umożliwi zautomatyzowane przeszukiwanie w bazach systemów identyfikacji broni funkcjonujących w większości krajów Unii Europejskiej.
Oczekuje się że technologia ta może również znaleźć zastosowanie w badaniach biegłości przez porównania międzylaboratoryjne, dzięki którym zwielokrotniony materiał badawczy będzie mógł być analizowany jednocześnie w kilkunastu laboratoriach.