Projekty z branży MEDYCZNEJ zrealizaowane w jednostce
2023
Lider: Politechnika Warszawska
Lata realizacji: 2023
Finansowanie: Narodowe Centrum Nauki, Miniatura 6
Cel projektu:Działania naukowe będą miały charakter badań wstępnych, które umożliwią uzyskanie informacji na temat wpływu obróbki LIPSS (Laser-Induced Periodic Surface Structures) na określone własności funkcjonalne materiału na implanty w warunkach in vitro. Kluczowym aspektem będzie poznanie i opisanie podstawowych mechanizmów, jakie wpływają na wzrost i proliferację komórek eukariotycznych na strukturyzowanych powierzchniach stopów tytanu nowej generacji
2020
Akronim: Szpitale Jednoimienne
Lider: Politechnika Wrocławska
Partnerzy: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego
Lata realizacji: 2020 – 2021
Finansowanie: NCBR – Konkurs „Wsparcie szpitali jednoimiennych w walce z rozprzestrzenianiem się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 oraz w leczeniu COVID-19”
Cel projektu: Projekt miał charakter badawczo-rozwojowy. Celem projektu było opracowanie nowego rozwiązania, bazującego na zastosowaniu technologii przyrostowych (ang. Additive Manufacturing – AM; druk 3D), które pomagają w ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, poprzez umożliwienie natychmiastowego przywrócenia ciągłości przerwanych dostaw (od producentów) części zamiennych i alternatywnych (projektowanych pod konkretną potrzebę danego Szpitala lub nawet pacjenta) do specjalistycznej aparatury medycznej, środków ochrony osobistej, przyrządów i instrumentów. Przedmiotem badań była możliwość wykorzystania nowoczesnych technologii wytwarzania w rozproszonej architekturze, m.in. przy jednoczesnej produkcji w wielu lokalizacjach, przy wykorzystaniu skoordynowanej infrastruktury szpitala. W wyniku realizacji projektu, zostały opracowane scenariusze, które pozwolą na skrócenie czasu oczekiwania na wyrób (części zamienne i alternatywne) do mniej niż 12 godzin od zgłoszenia zapotrzebowania, wliczając w to zaprojektowanie modelu 3D.
W wyniku projektu powstała pilotażowa platforma cyfrowa (http://med3d.szpital.wroc.pl/), która reprezentuje opracowaną technologię i zawiera bazę wiedzy w postaci Instrukcji użytkowania oraz Instrukcji wytwarzania analizowanych demonstratorów.
2019
Akronim: BIOAddMed
Lider: Politechnika Wrocławska
Lata realizacji: 2019 – 2021
Finansowanie: NCBR – program LIDER 0098/L-9/2017
Cel projektu: Celem projektu BIOAddMed jest rozwój niskobudżetowej technologii przyrostowej typu FFF (Fused Filament Fabrication) w kierunku wytwarzania zindywidualizowanych wyrobów medycznych. Badania ukierunkowane są na dostarczenie gotowego rozwiązania związanego z przyrostowym procesem wytwarzania nośników leków w postaci „tabletek 3D” o pożądanym składzie i charakterystyce uwalniania substancji czynnej na poziomie gotowości umożliwiającej zastosowanie technologii w warunkach operacyjnych. Opracowana technologia umożliwi także wytwarzanie biodegradowalnych „struktur 3D” o złożonej geometrii wewnętrznej i określonych cechach biomechanicznych, wspomagających czasową stabilizację i regenerację tkanek z jednoczesnym uwalnianiem substancji czynnych.
2010
Akronim: BIOIMPLANT
Lider: Politechnika Warszawska
Partnerzy: Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie; Politechnika Wrocławska; Warszawski Uniwersytet Medyczny
Lata realizacji: 2010 – 2014
Finansowanie: NCBiR – Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Priorytet 1. – badania i rozwój nowoczesnych technologii (POIG.01.01.02-00-022/09)
Cel projektu: Interdyscyplinarny projekt w zakresie medycyny, biologii, inżynierii materiałowej, technologii wytwarzania CAD/CAM oraz informatyki. W ramach realizacji projektu, opracowano geometrię rusztowania dla tkanek kostnych (skafoldu), technologię wytwarzania mikro-rusztowań ze stopu tytanu oraz metodologię projektowania ubytków tkanek kostnych wypełnionych geometrią skafoldu. Wyprodukowane rusztowania, zasiedlone komórkami w warunkach in vitro, zostały przebadane w warunkach in vivo na modelach zwierzęcych.